vernisáž zahajoval hudebník Patrik Pelauch


Čajová galerie vystavuje malby Dagmar Krásné
David Rygel

Nedávno otevřená Čajová galerie v Univerzitní ulici v Olomouci nabízí svým návštěvníkům výstavní a přednáškový program orientovaný na východní náboženství a kulturu. Po výstavě indického malíře a grafika Paraňdžíta Singha a expozici dětských kreseb ze Srí Lanky uvádí v současnosti Čajová galerie výstavu Dagmar Krásné s názvem Mandaly.
Pražská autorka svými malbami navazuje na dávnou tradici kultovního nástroje, který slouží k podpoře meditace a koncentrace. Sanskrtské slovo mandala znamená kruh v obecném smyslu. Podle Carla Gustava Junga, který se mandalami zabýval (česky vyšla před nedávnem jeho kniha Mandaly - obrazy z nevědomí), označuje mandala v oblasti náboženských rituálů a též v psychologii kruhové obrazy, tedy jejich kreslené, malované, plastické nebo taneční ztvárnění. Jako psychologické fenomény se dále podle Junga spontánně vyskytují ve snech či v konfliktních stavech. Velmi často obsahují čtvernost nebo násobek čtyř ve formě kříže, hvězdy, čtverce, osmiúhelníku.
Malíř a výtvarný teoretik Ladislav Daněk považuje pro "západní" reflexi mandal právě Jungovu práci za základní. "Jung je pro Západ objevil. Vysledoval jejich spojitost například s mytologií a tím s kolektivním nevědomím a začal je využívat mj. při výtvarné terapii," říká.
Výstava mandal v Čajové galerii tak nabízí návštěvníkům hned několik příležitostí. Především se setkají se souborem originálních maleb, které působí zejména barvami a bohatou archetypální symbolikou. Ty zároveň dávají příležitost pro ty, kteří se zajímají o psychologii a psychoterapii, neboť kresby mandal se dotýkají našeho nevědomí. Podle majitelky Čajové galerie Hany Pokorné si diváci mohou při pohledu na mandaly Dagmar Krásné ověřit schopnosti porozumět jejich symbolice, která odráží naši fyzickou realitu spojenou s hledáním smyslu života a duchovních zkušeností.
K obrazům, které návštěvníky nejvíce zaujaly, patří mandala s názvem Čtyři růže. Pokorná nabízí část její interpretace. "Dominuje zde symbolika čtyř růžových květů na podkladě zářivě modré, jakožto obraz ranného dětství." říká majitelka galerie a pokračuje:"Růže zde symbolizuje něco nového, mladého a něžného, co se rodí v závislosti na vztahu matka-dítě. Jde o čas bezpečí, který si v sobě uchováváme, abychom se k němu mohli kdykoliv vrátit. Modrá a růžová symbolizuje nostalgii po nejkrásnějších zážitcích z dětství," uzavírá Pokorná.
Mandalám bude Čajová galerie věnovat 19.června také přednáškový večer s učitelem meditace a astroogem Járou Dobešem.
(Hanácké noviny 11.6.1998)


Mandaly uvidíte v Čajové galerii
Hana Hulíková
Olomouc. Miniaturní vesmír v sobě prý obsahují mandaly. "Vesmírné území" barevných mandal je tvořeno kruhy, čtverci, lotosovými květy, podobami božstev a jinými symboly. Před mandalami buddhisté meditují, mandaly jsou rovněž inspirací k tantrickým cvičením. To je ovšem jen velice krátký výsek z toho, k čemu všemu mandaly slouží a jaké významy mají.
Mandaly inspirovaly také pražskou výtvarnici Dagmar Krásnou, která desítku svých mandal vystavuje v Čajové galerii v Univezitní ulici. Krásná se zabývá malbou, kresbou, užitou i volnou grafikou, ilustracemi a fotografií. V současné době je redaktorkou nakladatelství Classic.
Mandaly v podání Dagmar Krásné si můžete prohlédnout až do konce května i při posezení nad šálkem dobrého čaje, neboť nová čajovna se již vybavila k tomu potřebným zařízením.
(Puls 25.5.1998)